Blogi
-
Antropoloog ja AI – kas konkurendid või kolleegid?
22.06.2023Pea kaks aastat tagasi RAKi antropoloogina tööle asudes kuulsin siit ja sealt, nii antropoloogide kui sõprade-tuttavate käest, et antropoloogid küll kunagi tööd tehisintellektile ei kaota. Juba siis ringlesid erinevad listid, kus väideti, et esimeste seas automatiseeritakse näiteks raamatupidajate ja graafiliste disainerite töö. Tundus, et antropoloogina võin kergendatult hingata. Paar hiljutist konverentsikülastust aga panid mus taas…
-
Tulevikuutoopiad: suurlinnu pole, ettevõtted on demokraatlikud ja energia ainult roheline?
05.05.2023Eelmise aasta lõpust oleme RAKiga ellu viinud üht suuremat konsortsiumiprojekti koos mõttekojaga Praxis ning Tallinna ja Tartu Ülikooli teadlastega, mis keskendub eesti inimeste suhtumisele rohepöördesse ja inimeste rohekäitumisele. Tellijaks on Riigikantselei ning avaliku sektori Innotiimi eestvedamisel töötatakse selle põhjal välja “müksud”, et inimeste käitumist keskkonnasõbralikumaks muuta. Projekti pikkuseks on pool aastat aastat ja üsna spontaanselt…
-
Kus on targa tööstuse targad inimesed?
24.03.2023Äsja lõppenud Äripäeva Targa Tööstuse konverents algas tõdemusega, et Tööstus 5.0 jõuab kohale siis, kui oskame luua inimkeskse organisatsiooni. Antropoloogina oli mul hea meel kuulda, kuidas konverentsi avakõneleja Warren Knight toonitas, et meil on vaja õppida tundma, mida ettevõttes töötavad inimesed vajavad, kuidas neid aidata, kuidas toetada inimestevahelisi suhteid ja kuidas näidata kõigile muutuse väärtust.…
-
Kas noor Eesti valija läheb valima?
17.01.2023Rakendusliku Antropoloogia Keskus viis 2021. aasta sügisel sihtasutuse Liberaalne Kodanik tellimusel läbi noorte valimiskäitumise uuringu. Sarnaselt teistele RAKi uuringutele oli tegemist süvitsimineva kvalitatiivse uuringuga. Kuigi uuring tehti tol hetkel aktuaalsete kohalike omavalitsuste valimiste kontekstis, on uuringu tulemused relevantsed ka nüüd, kui ukse ees on riigikogu valimised. Uuringus osales kakskümmend 16-19-aastast noort Eesti eri paigust, keda…
-
Meie aasta antropoloogias: 2022
29.12.2022Aastakokkuvõtted on traditsioon, kus antropoloogidena teeme seda, mida oskame – osaleme ja vaatleme! MIS VÄLJA JOONISTUS? Kriisid nõuavad kiireid tulemusi. Keeruline on väita, et absoluutselt igal aastal on oma teemad ja trendid, millele n-ö näpp peale panna, sest enamasti need nii äkitselt ei muutu. Siiski tingis tänavune suur vapustus ehk Ukraina sõda 2022. aastal vajaduse…
-
Kuidas mõõta mõju nii, et see aitaks mõtestada inimeste käitumist?
19.12.2022Tekst ilmus algselt ImpactDay ajaveebis. Sotsiaalne reaalsus on erinevate inimeste ja nende arvamuste, lähenemiste, uskumuste konsensus, kirjutab Rakendusliku Antropoloogia Keskuse antropoloog Karina Vabson. Ükski probleem ei ole üksik probleem Nagu filosoof Kenneth Taylor on sõnanud, siis sotsiaalse reaalsuse jaoks “on vaja vähemalt kahte inimest”, kes lepivad omavahel kokku ja loovad raamistiku näiteks ürituse või peo…
-
Antropoloog – “tõlk” inimese ja tehnoloogia vahelistes suhetes
28.04.2022Inimese argipäev on üha enam põimitud erinevate digitehnoloogiate ja virtuaalsete maailmadega. Alates mobiil-ID-st ja lõpetades Metaversumiga, seob meid teineteisega aina rohkem sotsiaalmeedia platvorme ja rakendusi ning meie elusid on mõeldud aitama mitmesugused erinevad programmid, mida saab telefoni laadida – ajaplaneerijad, trenniäpid, matkaäpid, märkmeäpid, produktiivsuse äpid jne. Selliste tehnoloogiate kestlik areng nõuab aga ka sügavat arusaamist…
-
Antropoloogia alustaladest ehk etnograafilisest mõtlemisest
01.04.2022Igal erialal on oma korduma-kippuvad-küsimused – ka RAKi igapäevases suhtluses oma tellijate ja klientidega kerkib neid sageli üles. “Etnograafiline mõtlemine kui antropoloogia üks alustala? Aga mis vahet on sel ja disainmõtlemisel?” on üks neist, millele ikka vastust oodatakse. Seda enam, et oma töömeetoditest ning antropoloogiast rääkides nimetame etnograafilise mõtlemise raamistikku kõige väärtuslikumaks “tööriistaks”, mis meid…
-
Hõimu- ja firmajuhti ei lahuta valgusaastad
26.03.2021Artikkel ilmus Eesti Tööandjate Keskliidu aastakonverentsi “Tuulelohelend 2021: Kes on võitjad muutuvad maailmas?” kogumikus. Antropoloogia annab kultuurimustrite märkamise ja mõtestamise kaudu edasi sajanditevanuseid tarkusi. Just seetõttu, et inimese sisemine tung oma igapäevast elu väikeste argirituaalidega korrastada pole ajaloo vältel muutunud, saab antropoloogiliste meetoditega edukalt uurida ka tänapäeva inimese käitumismustreid. Murrangulistel aegadel, nagu pandeemiad, aga ka…
-
Kuidas disainida lastele ja lastega?
17.03.2021Veeburaris korraldasid RAK ja avaliku sektori Innovatsioonitiim i-Klubi, kus rääkisime lapsekesksest disainist. Täispikkuses veebinari, mida saab Zoomist ka järele vaadata, jälgis veebis üle 200 inimese. Siiri Taimla-Rannala Joonmeediast tegi räägitu kohta ka visuaalse kokkuvõtte, mille võid endale alla laadida SIIT. Oma kogemustest laste kaasamisel teenuse- ja tootedisaini rääkisid Helelyn Tammsaar Innovatsioonitiimist, Riigikantselei ligipääsetavuse rakkerühma juht Keit Parts, lastekultuuri…