Eetikakoodeks
Töötades otseselt ja vahetult inimestega, on antropoloogil eetiline kohustus püüda ette näha ja kaaluda oma töö tagajärgi ning mõju. Me ei avalikusta kunagi oma kogutud andmeid kolmandatele osapooltele.
Antropoloogide seas üldtunnustatud AAA (American Anthropological Association) eetikakoodeksi esimene ja olulisim punkt on mitte teha oma uuritavatele kahju (do no harm). Lähtume oma töös lisaks ka NAPA (National Association of the Practice of Anthropology) eetilistest juhtnööridest, milles lisandub nõudele mitte oma uuritavaid kahjustada soovitus teha midagi head (do some good). Seejuures tuleb arvestada rakendusuuringute erinevate huvipooltega (töö tellijad, uuringus osalejad, läbiviijad jt) ning pidada oluliseks ka vastutust antropoloogia kui akadeemilise distsipliini kuvandi ees.
Kokkuvõtvalt lähtume oma töös järgnevatest eetilistest juhtnööridest:
- Mitte kahju tegemine – meile on oluline kaaluda riske seoses oma tööga ning võtame eesmärgiks tagada uuritavate ja töö tellija huvide kaitse.
- Hea tegemine – antropoloogidele omane maailmatunnetus ning uurimismeetodid aitavad teha läbimõeldumaid ning paremaid otsuseid ja kaasata erinevaid osapooli rohkemal määral ühiskondlikesse protsessidesse. Tegutseme selle nimel, et saavutada võrdsem, parem ja rahulikum sotsiaalne, majanduslik ja kultuuriline keskkond meile kõigile.
- Konfidentsiaalsuse nõuetele vastamine – suhtume tõsiselt omandi kaitsesse (sh intellektuaalse), mistõttu ei jaga uuringumaterjale kolmandate osapooltega ning tagame uuritavatele lubatud anonüümsuse. Kõigil uuringus osalejatel on õigus oma osalusest loobuda. Uuringu raames kogutud materjali ei jagata mitte mingil juhul tellija võimalike konkurentide või muude huvigruppidega.
- Pidev oma töö mõju hindamine ja kaalumine – teadvustame ja tunnistame, et meie töö erinevate osapooltega võib olla kohati vastuoluline ning kõigi huvisid ei pruugi olla alati võimalik võrdselt teenida. Lähtudes eetikakoodeksi teistest punktidest ning antropoloogide heast tavast, leiame iga juhtumi puhul parima viisi, kuidas huvide konflikti selle tekkimisel lahendada.
- Läbipaistvuse tagamine – oleme alati ausad oma rolli ning töö eesmärkide osas, kommunikeerides neid selgelt uuringu osapooltele.