Kliendi tagasiside
“Riigikantselei vaatest oli koostöö Antropoloogia Keskusega professionaalne, sujuv, tulemustele orienteeritud ja tulemuslik ning äärmiselt huvitav. Kogu see teekond valdkonna parimate asjatundjatega, kes valdavad oma uurimisteemat hästi ning oskavad näha suurt pilti, oli silmiavardav ja hariv ka meile endile.
Lisaväärtuseks oli veel see, et antropoloogide sõnumeid aitas meie jaoks vajadusel „vahendada, tõlkida ja timmida“ Antropoloogia Keskuse kommunikatsioonijuht. Sellest oli meile abi, et tõlkes midagi kaduma ei läheks.”
Jane-Liina Liiv Riigikantselei rohepoliitika kommunikatsiooninõunik
Antropoloogiline uuring oli 1. etapp suuremast projektist, mille juhtpartneriks on mõttekoda Praxis ning kaasatud ka Tallinna ja Tartu Ülikoolide teadlased. Projekti ametlik nimetus on “Inimkäitumisest informeeritud tööriistakasti loomine rohepöörde elluviimiseks” ning tellijaks Riigikantselei.
Projekt viidi läbi kolmes etapis. Esimese etapi ehk antropoloogilise uuringu eesmärk oli mõista, kuidas Eestis elavad inimesed mõtestavad rohepööret ning mis inimeste käitumist mõjutab; mõista, kuidas asetub rohepööre inimeste igapäevaelude konteksti ning kuidas see suhestub nende arusaamade, põhimõtete, ootuste ja hirmudega; anda sisendit projekti edasistele etappidele, millega leitakse parimad viisid teadlikkuse suurendamiseks ja igapäevaste praktikate muutmise toetamiseks kogu ühiskonnas.
Viisime läbi süvaintervjuud, osalusvaatlused, lühiintervjuud ning autoetnograafia seminari. Väljundiks olid nii persoonad kui ka raport, mille tulemusi kasutati avaliku sektori Innotiimi ja Riigikantselei eestvedamisel toimunud Müksatonil.
Seejärel koondati teaduskirjandusest käitumisteaduslikud lahendused ning viidi läbi arendussessioonid valdkonna ekspertidega, et leida uusi lahendusi ja ideid üksikisiku käitumise mõjutamiseks.
Viimases etapis loodi käitumuslike muutuste tööriistakast, mida saab kasutada inimeste käitumist mõjutavate sekkumiste planeerimisel ja elluviimisel ning mudel, mis täiendab, täpsustab ja parandab olemasolevat Eesti elanikkonna keskkonnateadlikkuse mõõtmist. See on tegelikkuses rakendatav ka mujal – olgu selleks külaselts, korteriühistu, kool, ettevõtte, kontorihoone või arendatav elamupiirkond.
ANTROPOLOOGILISE OSA OLULISEMAD TAIPAMISED
Praktikad:
- Pole olemas sellist inimest, kes panustab 100% kestlike ja roheliste valikutega. Isiklikke ja igapäevaseid praktikaid rohepöördega inimesed ei seosta.
- Jäätmete liigiti kogumine on osalejate seas peamine keskkonnateadlik harjumus.
- Transpordivalik sõltub väga palju sellest, kus inimene elab – kas maal või linnas. Maal või väikelinnas elavad inimesed näevad auto omamist eelkõige kui baasvajadust, et saaks käia tööl, koolis, lasteaias ja poes.
- Toidutarbimise küsimust inimesed keskkonnahoiuga niivõrd ei seosta.
Muutuste tajumine:
- Inimeste teadlikkus kliimamuutustega seoses on tõusnud, kuid kliimakriisist rääkides tuuakse esile just ilma ja aastaaegade muutumist.
- Vanemad inimesed rääkisid just looduskeskkonna muutustest kohalikus kontekstis, aga noored inimesed tõid sageli näitena Amazonase vihmametsa või jääkarude väljasuremise ohtu.
- Inimesed rääkisid ka sellest, et tegelikult Eestil on vedanud ja kliimamuutused ei ole meid veel drastiliselt mõjutanud. Ja rõhutati seda, et võrreldes teiste riikidega on meil säilinud palju puhast ja puutumata loodust.
Kuidas mõistetakse rohepööret:
- Seostatakse eelkõige energeetika valdkonnaga
- Väljastpoolt tulev muutus – suur ja kauge
- Ei suhestuta sellega, kuidas saaks üksikisiku tasandil ise panustada
- Rohepöörde mõttekuses Eesti tasandil kaheldakse, kuna näiteks Hiina ja India keskkonnajalajälg on oluliselt suurem ja seda me ei mõjuta.
- Rõhutati seda, et kui rohelised valikud (nt roheline energia, elektriautod) oleksid odavamad, siis ei oleks mingi probleemi selle üleminekuga.
Vaata lisaks:
Arenguseire Keskuse veebiseminar “Milline on Eesti inimeste keskkonnajälg ja suhtumine rohepöördesse?”
Kõik teadusprojekti materjalid on saanud endale veebipesa aadressil https://rohekaitumine.riigikantselei.ee/
Projekti esitlus on järelvaadatav aadressil: https://www.facebook.com/innotiim/videos/303627705605571